NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS - KOPERNIKAŃSKI PORTAL NAUKOWY
NCT » Biblioteka »

Biblioteka - komentarz

Biblioteka Portalu Nicolaus Copernicus Thorunensis zawiera różnego typu materiały cyfrowe związane z postacią Mikołaja Kopernika, m.in.: książki, czasopisma, artykuły, ulotki oraz druki okolicznościowe, które są zarchiwizowane w polskich bibliotekach cyfrowych. Największa liczba obiektów (ponad 200) została wyselekcjonowana, zeskanowana i opracowana przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu, która upubliczniła materiały pozyskane dla Portalu na platformie Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej: http://kpbc.umk.pl/dlibra

Kolekcja zasobów jest różnorodna, zawiera także materiały, które nie dotyczą bezpośrednio wielkiego astronoma, ale opisują konteksty z nim powiązane, epokę w której żył, ludzi, dla których był ważny, uroczystości, rocznice, wydarzenia, dzieła sztuki mu poświęcone a także czasopisma, towarzystwa naukowe, które noszą w nazwie jego imię, jak np.: Mitteilungen des Coppernicus-Vereins für Wissenschaft und Kunst zu Thorn. W kolekcji można znaleźć spisy, katalogi i bibliografie tworzone z myślą o udokumentowaniu piśmiennictwa kopernikańskiego. Są one doskonałym dopełnieniem autorskich tekstów, które zostały stworzone specjalnie dla portalu. Grafiki, pocztówki, portrety, medale i inne obiekty związane z Mikołajem Kopernikiem zob. w galerii portalu.

W ramach portalu kolekcja może być przeszukiwana według działów zastosowanych w "Bibliografii Kopernikańskiej" autorstwa Henryka Baranowskiego. Bardziej zaawansowane narzędzia wyszukiwania w ramach prezentowanej kolekcji dostępne są na platformie KPBC.

Bożena Bednarek-Michalska
strona do druku
Mikołaj Kopernik
strona główna
strona główna
BIOGRAFIA
NAUKA I ODKRYCIE
REWOLUCJA KOPERNIKAŃSKA
ARCHIWUM
BIBLIOTEKA
GALERIA
o projekcie
partnerzy
kontakt