Aktualności

dzieła Kopernika, wizja artystyczna, AI

Bibliografia kopernikowska

W tym roku mija 550 lat od urodzenia i 480 lat od śmierci wybitnego uczonego, człowieka Renesansu, Mikołaja Kopernika i dlatego Senat Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnił te rocznice ogłaszając Rok 2023 Rokiem tego wybitnego Astronoma, twórcy teorii heliocentrycznej.

Ten czas celebrowany będzie w całej Polsce różnymi uroczystościami okolicznościowymi o charakterze naukowym, kulturalnym i dydaktycznym, w miastach związanych  ściśle z biografią Mikołaja Kopernika, a więc w Toruniu, Krakowie i Olsztynie.
 
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu również aktywnie włączyła się w obchody tych uroczystości. Oddział Pomorzoznawczy Biblioteki Uniwersyteckiej w składzie Adam Biedrzycki, Jolanta Milz-Kłaczkow i Wojciech Szramowski, przygotowują kolejny, czwarty tom Bibliografii Kopernikowskiej za lata 2002–2022, która będzie kontynuacją wcześniejszych trzech tomów, wydanych kolejno w latach 1958, 1973 i 2003. Tom czwarty Bibliografii Kopernikowskiej ukaże się w 2023 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Promocja tej publikacji przewidywana jest na uroczystości wrześniowe (12–15 września 2023 r.), które odbędą się w Toruniu.
 
Zasady opracowywania kolejnego tomu, są prawie takie same jak tomów poprzednich. Będzie to bibliografia międzynarodowa o zasięgu formalno-wydawniczym, przy niewielkich zmianach opisu bibliograficznego, które będą dostosowane do zebranej literatury, przeglądanej i weryfikowanej podczas żmudnej i drobiazgowej kwerendy. Większość publikacji opisana została z autopsji, co pomogło w ustaleniu właściwej klasyfikacji i przyporządkowaniu do właściwego rozdziału. W bibliografii zarejestrowano druki zwarte, krajowe i zagraniczne o charakterze naukowym (monografie, prace zbiorowe i artykuły w czasopismach) oraz wydawnictwa popularnonaukowe i popularne, jednak ogromna ilość tych ostatnich spowodowała decyzję przeprowadzenia wśród nich odpowiedniej selekcji. Dobór materiału jest bardzo szeroki, dotyczy nie tylko książek biograficznych o Koperniku, ale także recepcja teorii jego odkrycia, a także literaturę o badaniach i badaczach nad Kopernikiem  oraz wszelkie inne formy uczczenia pamięci wielkiego Astronoma (filmy, wystawy, literatura, sympozja, konferencje itp.).

Kontakt

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
ul. Gagarina 13
87-100 Toruń

logo Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

Współpraca

logo Centrum Badań Kopernikańskich

Urząd Miasta Torunia

Kopernik 550

 Światowy Kongres Kopernikański