Aktualności

Aktualności

Polsko-kanadyjska wystawa o Koperniku

Polsko-Kanadyjskie Stowarzyszenie Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsor, we współpracy z kilkoma instytucjami w Polsce i Kanadzie, w związku z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika,  stworzyło wystawę biograficzną o astronomie. Prezentacja wystawy o wielkim uczonym uświetniła uroczystości jubileuszowe w Kanadzie i Polsce.

Znaczki z podobizną Kopernika

Znaczki z podobizną Kopernika

W 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika powstaje wiele inicjatyw, których celem jest oddanie hołdu wielkiemu astronomowi. Postać ta niezmiennie fascynuje badaczy, artystów czy rzemieślników.

Wystawa jubileuszowa

Wystawa jubileuszowa

Z okazji pięćset pięćdziesiątych urodzin wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotował wystawę cennych zabytków piśmiennictwa i grafiki związanych z osobą Mikołaja Kopernika.

Kartki dla Mikołaja Kopernika

Kartki dla Mikołaja Kopernika

W ramach programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika”, organizowanego przez Centrum badań Kopernikańskich UMK oraz Szkołę Podstawową nr 7 w Toruniu, z całej Polski napłynęły dziesiątki kartek urodzinowych.

Wielkimi krokami do Kongresu

Już 19. lutego odbędzie się inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego, którego organizatorami są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

Bibliografia kopernikowska

Bibliografia kopernikowska

W tym roku mija 550 lat od urodzenia i 480 lat od śmierci wybitnego uczonego, człowieka Renesansu, Mikołaja Kopernika i dlatego Senat Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnił te rocznice ogłaszając Rok 2023 Rokiem tego wybitnego Astronoma, twórcy teorii heliocentrycznej.

„De revolutionibus” w bibliotekach polskich

„De revolutionibus” w bibliotekach polskich

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu pozyskała dofinansowanie MEiN z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Wsparcie dla bibliotek naukowych” na przygotowanie wystawy cyfrowej poświęconej I wydaniu De revolutionibus Mikołaja Kopernika.

Rok Mikołaja Kopernika

Rok Mikołaja Kopernika

Decyzją Senatu RP z dnia 16 listopada 2022 r. rok 2023 ustanowiony został Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę tę powiązano z trzema jubileuszami, tj. rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin wybitnego astronoma i twórcy teorii heliocentrycznej i czterysta osiemdziesiątą rocznicą jego śmierci oraz czterysta osiemdziesiątą rocznicą wydania De revolutionibus orbium coelestium (pierwsze wydanie Norymberga 1543).