Aktualności

Znaczki z podobizną Kopernika

Znaczki z podobizną Kopernika

W 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika powstaje wiele inicjatyw, których celem jest oddanie hołdu wielkiemu astronomowi. Postać ta niezmiennie fascynuje badaczy, artystów czy rzemieślników.

Kopernik występuje również w kulturze popularnej, a także w pamięci kolektywnej. Astronom obecny jest nie tylko w filmie, sztuce czy komisie, ale i w codziennej przestrzeni np. w nazwach ulic, szkół czy produktów oraz na plakatach i znaczkach pocztowych.

Jacquiline Roberts Singh Jacquiline Roberts SinghKolekcję poświęconą znaczkom z wizerunkami Mikołaja Kopernika zgromadziła filatelistka z New Delhi Jacquiline Roberts Singh, która zgromadziła kolekcję około 50 znaczków poświęconych astronomowi. Pani Singh zbiera znaczki od dzieciństwa, a jej kolekcja skupia się na tematyce związanej ze światowymi przywódcami, ptakami, a także sławnymi kobietami. Od ostatnich 2 lat zbiera również znaczki dotyczące Mikołaja Kopernika. Jak pisze:

Fascynuje mnie mnogość sposobów, w jaki Mikołaj Kopernik został przedstawiony na znaczkach na całym świecie. Każde z przedstawień wzbudza ciekawość, by dowiedzieć się więcej o jego życiu i pracy”.

Jej pierwszy znaczek z Mikołajem Kopernika pochodzi z 1973 roku i wydany został przez India Post dla upamiętnienia 500. rocznicy jego urodzin. Dzięki jej uprzejmości najcenniejsze zbiory można podziwiać na poniższej planszy.

 

Znaczki zebrane przez Jacquiline Roberts Singh Znaczki zebrane przez Jacquiline Roberts Singh

Kontakt

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
ul. Gagarina 13
87-100 Toruń

logo Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

Współpraca

logo Centrum Badań Kopernikańskich

Urząd Miasta Torunia

Kopernik 550

 Światowy Kongres Kopernikański