Kalendarz wydarzeń

Premiera przewodnika astronomicznego po Polsce

Premiera przewodnika astronomicznego po Polsce

9 września 2023 r. odbędzie się premiera „Przewodnika astronomicznego po Polsce”. Przewodnik przygotowuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne. 

Około 40 lat temu ukazała się książka pt. „Przewodnik astronomiczny po Polsce”. Od tamtej pory bardzo wiele się zmieniło, powstały nowe obserwatoria, teleskopy, parki ciemnego nieba i inne obiekty, a astroturystyka staje się coraz istotniejszą gałęzią turystyki. Nadal jednak nie ma współczesnego przewodnika na ten temat obejmującego całe terytorium Polski. Wkrótce jednak to się zmieni, bowiem taki przewodnik aktualnie powstaje dzięki PTA.

„Przewodnik astronomiczny po Polsce” ma za zadanie przedstawić w formie przewodnika turystycznego różne miejsca i obiekty w naszym kraju związane z astronomią lub kosmosem. Chodzi o różne kategorie obiektów, takie jak teleskopy, obserwatoria, planetaria, kratery meteorytowe, zegary słoneczne, ale także pomniki, budynki, miejsca pamięci, ulice, szkoły i inne obiekty związane z tą tematyką. Takich obiektów jest w Polsce bardzo wiele, ale brakuje opracowania, które w jednym miejscu wskazywałoby warte odwiedzenia, najciekawsze z nich, napisanego w formie przeznaczonej dla masowego odbiorcy – turysty.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne planuje wydanie przewodnika w formie książkowej (wersja papierowa i elektroniczna) w trakcie Roku Kopernika 2023.

Książce towarzyszyć będą także portal internetowy oraz aplikacja mobilna. Więcej: https://www.torun.pl/pl/premiera-przewodnika-astronomicznego-po-polsce 

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia 09-09-2023 10:00