Kategorie wydarzeń

9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters

9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters

9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbędą się w dniach od 26 marca do 1 kwietnia 2023 r. w Toruniu.

Zgłosiło się do nich ponad cztery tysiące osób z 88. krajów. Wcześniej, w pierwszą sobotę marca, także w Toruniu, odbędą się 32. Halowe Mistrzostwa Polski Masters i 6. Halowe Mistrzostwa Polski Lekarzy.

Na start w światowych mistrzostwach zdecydowało się blisko 3400 sportowców z Europy, niespełna 400 z Ameryki Północnej i Karaibów, nieco ponad 200 z Azji, blisko 90 z Afryki, prawie 70 z Ameryki Południowej oraz 45 z Australii i Oceanii. Polskę będą reprezentowały 753 osoby, w tym 18 olimpijczyków. Między innymi Ludwika Chewińska, której rekord Polski w pchnięciu kulą jest aktualny od 1976 r. Wystąpi również Urszula Kielan, Sebastian Chmara, Robert Korzeniowski oraz Jakub Jelonek, Rafał Sikora i Rafał Fedaczyński, którzy przygotowują się do startu w paryskiej olimpiadzie.

Ponad 4 tysiące uczestników oznacza blisko 8400 osobo startów. Przez siedem dni uczestnicy mistrzostw będą rywalizować w 22 konkurencjach. Najliczniej obsadzony jest bieg na 200 m, w którym wystartuje 800 osób. Warto wiedzieć, że oprócz typowych konkurencji halowych rozegrany zostanie: półmaraton, bieg i chód sportowy na 10 km oraz cross na 8 i 6 km. Biegi te  przeprowadzone będą w terenie, w sąsiedztwie hali sportowej. Natomiast pchnięcie kulą i rzut ciężarkiem odbędą się w pobliskiej hali  tenisa ziemnego, a rzuty dyskiem, oszczepem i młotem na stadionie  MOSiR.

Przypomnijmy, że w mistrzostwach Masters wystartują osoby, które w dniu rozpoczęcia zawodów ukończyły 35 lat. Wiadomo, że w gronie startujących będą dwaj zawodnicy, którzy mają powyżej 100. lat. Są to reprezentanci z Tajlandii i Finlandii.  

W Komitecie Honorowym Mistrzostw są: Kamil Bortniczuk Minister Sportu i Turystyki, Henryk Olszewski Prezes PZLA, Andrzej Kraśnicki Prezes PKOL, Piotr Całbecki Marszałek  Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Michał Zaleski Prezydent Miasta Torunia. Swój przyjazd na mistrzostwa zapowiedział Sebastian Coe, Przewodniczący World Athletics.

Wiodącymi sponsorami Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters są toruńskie firmy: ANIRO Sp. z o. o., TZMO SA, CPP Toruń-Pacific Sp. z o. o., BUD-Tech i MAT-BUD. Natomiast partnerami: POLANIK Sp. z o. o.  DOMTEL, NZOZ Ratuj, TAMEX , MOSiR i TIS Sp. z o. o.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia 26-03-2023 10:00
Data końcowa wydarzenia 01-04-2023 10:00
Lokalizacja Arena Toruń

Mapka z lokalizacjami

Kontakt

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
ul. Gagarina 13
87-100 Toruń

logo Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

Współpraca

logo Centrum Badań Kopernikańskich

Urząd Miasta Torunia

Kopernik 550

 Światowy Kongres Kopernikański