Już 19. lutego odbędzie się inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego, którego organizatorami są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.
Światowy Kongres Kopernikański będzie miał formułę „kroczącą”. Obrady odbywać się będą kolejno w Krakowie (24–26 maja), Olsztynie (21–24 czerwca) i Toruniu (12–15 września). Lutowe uroczystości są symbolicznym rozpoczęciem wydarzenia, ponieważ odbywają się w rocznicę urodzin wielkiego astronoma, która jest jednocześnie Świętem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W każdym z miast odbędą się sekcje tematyczne skierowane do poszczególnych grup badaczy. Do Krakowa (24–26 maja 2023 r.) zaproszono ekonomistów, filozofów oraz badaczy historii tych dyscyplin. Olsztyńskie obrady (21–24 czerwca 2023 r.) skupią się na biografii wielkiego astronoma, a także muzeach mu poświęconych. Toruńska część Kongresu (12–15 września 2023 r.) zgromadzi historyków, kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki zainteresowanych miejscem Mikołaja Kopernika w szeroko rozumianej kulturze, a także astronomów i historyków astronomii oraz przedstawicieli nauk medycznych
Więcej informacji o programie Ianuguracji ŚKK.
Strona Kongresu: https://www.copernicus2023.com/
Media społecznościowe ŚKK:
Facebook: https://www.facebook.com/SwiatowyKongresKopernikanski
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/swiatowy-kongres-kopernikanski-world-copernican-congress
YouTube: https://www.youtube.com/@swiatowykongreskopernikanski